2016. szeptember 24., szombat

Visual kei as a visual shock



Ha valaki szereti Japánt előbb utóbb belefut a zenébe és onnantól egyenes út vezet a  "sokkoló" stílusú emberkékkel akik különleges néha fura ruhákat viselnek,sokszor hörögnek,rockos,punk rockos heavy metalos zenét csapatnak és erőteljes benyomást keltenek és sokszor megijesztenek ha nem vagy kész rájuk. Igen...A visual kei-ről van szó ami kifejezetten japán zenei irányzat és a japán rock egyik alirányzat ahol a divat ugyan olyan fontos mint maga a zene. Tehát inkább már szubkultúrai szinten van jelen,megannyi helyen. Bár jómagam elég sokáig csak a hangzás részéről ismerték. És itt jöttek a képbe a youtube...Vajon mi történik ha random embereket leültetünk és eléjük toljuk a gépet,hogy nézzék meg mi is az a visual kei? Nos a Fine Brothers Entertaintment megmutta a Youtubers react keretein belül:










Hát...a reakciók eléggé vegyesek és valahogy a Gazettet...jobban szeretik :3
De talán azért mert itt egy kicsit szolídabb hangzás világgal vannak jelen mint a többiek. Na de a visual kei nem náluk kezdődik. Egészen vissza kell menni a az 1980-as évekhez. Itt kezdődött az X azaz az X Japan. Mai napig rengeteg rajongóval rendelkeznek és ők voltak az elsők akik a zene mellett a vizualitásra nagyobb hangsúlyt helyeztek. Nos ezzel elkezdődött az X Japan,jobban mondva a visual kei támadása. Rengetegen elítélték az új stílust és nem nagyon engedték a kiadók,hogy igazán azt csinálják amit akarnak. Ez vezetett el oda,hogy önálló kiadót hoztak létre ami rengeteg feltörekvő zenésznek,együttesnek segített (ilyen volt a Luna Sea is) Az 1990-es évekre már uralkodó irányzat lett Japán szerte és próbálgattak Amerika felé nyitni.De volt egy igen mély pont is a vk történelemben. 1999-re a Mainstream népszerűsége a visual kei-ben csökkent, az X Japan már feloszlott, és 2000-ben, a Luna Sea úgy döntött, hogy szintén feloszlik. 2007-ben a műfaj is megújult, a Luna Sea ismét koncertezett, és az X Japan újra összeállt egy új, egységes hangzással, egy világ körüli turnéra. Ezekkel a fejleményekkel, visual kei zenekarok kaptak egy lökést a közvélemény és média a ezt már "neo-visual kei"-nek nevezi. Az új zenekarok is használhatják a visual kei megnevezést magukra. Néhány példa a jelenlegi mainstream zenekarokra:Versailles,Alice Nine, Nightmare,The GazettE,Miyavi is ezen a vonalon haladott,Lm.c is hasonló volt,SuG, régebben ott volt még az An Cafe.



Versailles





                                                              Dir en Grey



X Japan


Alice Nine




     

                                                                         The GazettE




 Miyavi

SuG


An Cafe


LM.C



Mint látható mindegyik bandának erős vizualitása és jelenléte van. Erre én jó későn jöttem rá...sokáig inkább csak hallás alapján tájékozódtam közöttük. Emlékszem,hogy egyszer 12 éves forma voltam rágugliztam azokra a zenekarokra amiket hallgatok... A the GazettE kapásból berántott. Nem csak első hallásra,de látásra is szerelem volt. Az Lm.c szintén,az Alice Nine is. Miyavi...nos ő ledöbbentett,mert nagyon bohókásnak és nyersnek éreztem,de...például a Dir en Greytől féltem. Szabályosan megijedtem és meg kellett érnem arra,hogy be tudjam fogadni a zenéjüket. Mit ne mondjak egy élmény volt és kellett hozzá pár év. Ott volt még Gackt is...aki különleges. 
Na de vissza a bandák kinézetéhez. Jellemzően androgünnek is szokták titulálni őket,mivel elég felkapott közöttük a nőnek öltözés,már csak a különleges ruhák miatt is.  Például a Versailles Hizakija: 



Bár gyönyörű és nőies...Hizaki férfi.Tetőtől talpig. Hasonló szépség a Dir en Grey Shinyája.


Bár hogy is nézi az ember...nagyon szép.


Ez egy 2015-ös kép és itt is feminim bár már sokkal férfiasabb. Továbbá bármennyire is meglepő ő a banda dobosa.
 De személy szerint az egyik kedvencem...a The GazettE gitárosa Uruha,akinek olyan fenomenális lába van,hogy minden nő megirigyelheti.



Nagyon sokáig ez volt a védjegye és sajnos már manapság nem hordja T-T 
De ezen kívül megannyi dolog fontos,mint például a smink,a viselkedés és az egyediség.
Pl ott van Reita(The GazettE,akit imádok) akinél az orr kendő állandóan jelen van és a védjegye a mai napig.


Nos...a fenti képekből is lejött,hogy mennyire különböző zenekarok vannak jelen a ugyan azon területen. Ez azért van,mert rengeteg alfajjal rendelkezik. Próbáltam össze szedni mindent:


Sutorii és Cyber Kei

Mindkét stílus az elektronikai effektek köré épül. A stílustól nem áll távol a house és dance elemek használata, keverése a rock műfajjal, így amolyan elektro-rock hatást kelt a hallgatóban. Ilyen együttesek: Despair Nation, Kannivalism


Toroteru Kei

Ez egy olyan visual-kei alstílus, ami inkább a punk felé hajlik.
A stílus képviselője Miyavi. 


Gochikku Kei (Elegant-Gothic Kei)

A stílust a 19. századi, viktoriánus korszak ihlette. A ruhák gyönyörűek és elegánsak. Ezt a fajta öltözetet "EGA" néven szokták emlegetni. A dalaikat főleg a francia romantika befolyásolja. A zenékben gyakran hallunk csellót, zongorát, hegedűt is. 
A stílus főbb képviselői: Malice Mizer, Versailles, Lareine, Az:Madius, Byakura


Kurofuku Kei

A kurofuku szó szerint azt jelenti, hogy "fekete ruházat". A banda tagjai egytől-egyig feketében vannak. 
Ilyen együttesek: Girugamesh (a régi), the GazettE (egy bizonyos időszakában), Chariots, LUNA SEA, BUCK-TICK, ZI:KILL, Black:List, Born


Iryou Kei

Ez a stílus elég ritka, Japánon kívül szinte egyetlen banda sincs ebben a stílusban. Iryou szó azt jelenti, hogy "orvosi" , és ebben a műfajban groteszk módon jelenik meg az öltözködés. Véres orvosi köpenyek, mű sebek, sérülések jellemzőek a stílusra.
Zenekar: Sex andorid


Kurafu Kei

A stílusra a fekete ruha jellemző. A hajuk lehet élénk színű kék, de más színek is elfogadottak. Az öltözékek az egyházi ruhák kinézetére hajaz. ( Pl. papok, szerzetesek ruhái ) Az egésznek kicsit szekta jellege van, főleg, hogy gyakori kiegészítők között szerepelnek a rózsafüzérek és a keresztek.
Ilyen zenekarok többek között: Moi dix Mois, THE PIASS, DEATH GAZE, Blood Stain Child. Ide tartozhat Nega - Muddy Cult című dalához készült klipje, de ha jobban belegondolok, elmenne az eroguro kei stílusba is.


Soft Kei

A soft kei, mint ahogy a nevéből is látszik egy lágyabb, dallamosabb hangvételű stílus. Egy kicsit bizonytalan a stílus eredete, mert nem igazán kifejezetten visual-kei stílus, bár mégis ide sorolják. Rájuk egyáltalán nem jellemző a sötét, bonyolult jelmezek, és a színpadias megjelenés.
A smink is nagyon naturális, vagy egyáltalán nincs. Zenekarok: Sid, Glay


Koteosa Kei


Erre a stílusra azt mondják olyan, mint a decora, csak fekete változatban. Rengeteg szín elfogadott, pl: pink, lila, piros, stb.
Zenekarok:  Bergerac, Phantasmagoria


Nagoya Kei

A nagoya-kei gyökerei az 1990-es évekre nyúlik vissza, aminek a színtere Nagoya, Japán. Innen ered a stílus neve is. Sötétebb és komorabb, mint a normál visual-kei. A nyugati, konkrétan a brit, és a punk rock zene van nagy hatással a stílusra. A hangsúly itt a zenén van és nem a sminken és a külsőségeken.
Néhány zenekar: DEATHGAZE, lynch., 9GOATS BLACK OUT, -OZ-


Casual Kei

A casual avagy alkalmi stílus, egy könnyedebb formája a visual kei-nek. Mondhatni, hogy ez egy teljesen szolidabb, utcán is minden nap viselhető megjelenés.
Ilyen stílust képviselő bandák: Angelo, Anli Pollicino, Girugämesh (a jelenlegi), Dir en Grey (a jelenlegi), Alice Nine

Angura Kei

Ez egy kicsit hagyományosabb stílus, mint a visual-kei. Kimonót és más hasonló hagyományos viseletet is hordanak. Tehát az angura-kei egy sötétebb, formálisabb viselet az öltözködés terén.
Ilyen stílust képviselő együttesek: Kagrra, Inugami Circus Dan, Onmyousa
Eroguro Kei

Ez a stílus olyan, mintha egy Jrocker kijött volna egy horrorfilmből. A megjelenése kissé erotikus és groteszk. Innen ered az eroguro név is. Ebben a műfajban sokszor használnak művért és bondage kellékeket, cuccokat. Hasonlít a Guro-lolita stílushoz, de nem szabad összekeverni vele!
Zenekarok:  Cali=Gari, Unsraw, Xodiac (mérsékelten), Blam Honey

Shiro Kei (fehér stílus)

A kuro-kei -nek a teljes ellentéte. A zenék sokkal lágyabbak, dallamosabbak. Csak úgy, mint a smink.
A stílus megteremtője a L'arc ~en~ Ciel volt, hiszen karrierjük elején túlnyomórészt fehérbe öltözve láthattuk őket. A Virgil nevű együttes és a 7191 nevet viselő banda is ehhez a stílushoz tartozik, ők is csak egy bizonyos időszakukban öltözködtek a stílusnak megfelelően. További bandák: Aushvitz, ANNY's LTD, Ass.Milk.

Oshare Kei

Az oshare kei a visual kei legelterjedtebb alfaja, amely 2001 környékén jelent meg Japánban. Az oshare szó jelentése divatos, elegáns, amely az oshare kei stílust követő együttesek öltözködését tekintve meglehetősen sokat mondó. Nagyon sok és nagyon színes kiegészítők jellemzik ezt a stílust. Egy oshare kei stílust követő személy ruhatárában fellelhetőek a színes-csíkos zoknik, tömérdek nyaklánc, karkötők, övek és egyéb kiegészítők sokasága.


Ellentétben a visual kei stílussal, sokkal vidámabb és kevesebb melankolikusságot tartalmaz. Zeneileg jellemző a stílusra a pop-punk elemek használata, a gitár szólók, tiszta ének, amely mellett fel-felbukkannak kiabálások, hörgések egyes bandáknál.



A szövegek vidámabb tartalmakat kaptak és pozitív attitűddel rendelkeznek többnyire. Gyakran szólnak barátságról, szeretetről, békéről és harmóniáról.

Az oshare kei felbukkanása több visual kei együttesre is hatással volt. Többen iktattak be ruhatárukba egy-egy színesebb darabot, mérsékelték a dalszövegek melankolikus, letargikus mondanivalóját.


Legfőbb képviselői: 176BIZ, ALiBi, Antic Cafe, Ichigo69, LM.C, Panic Channel, SuG, Ayabie, SID, DaizyStripper és Aicle (a teljesség igénye nélkül). Megjegyzés: utóbbi két banda mindkét stílus elemeit használja. De külső tekintetében inkább ide sorolnám.

Kote-Kote Kei

Ez a visual-kei stílus régebbi, kezdetleges verziójának mondható. Keresztek, vér és rózsa volt a főbb jellemzőik. Nagy hangsúlyt fektettek a színpadias jelenetekre. Sokféle színt hordtak, de inkább a sötétebb árnyalatok voltak a jellemzőek. Külsőre nagyon ügyeltek, fehér/sápadt bőr, extrém haj, feketére festett száj és szem jellemzi. 
Néhány példa: Malica Mizer és Dir an Grey a kezdetekkor. Rajtuk kívül még ide sorolható a 12012, Megaromania, MEtis Gretel, Nega, Phantasmagoria, D, Lolita23q, Ayabie, Nightmare.
A stíluson belül két alstílus is található. A fehér és a fekete szín jegyében vált ketté.

Kuro Kei (fekete stílus)

Ez nem tekinthető teljesen különálló alstílusnak, de azért itt is vannak különbségek. A kote-kei-nél valamivel gyorsabb ütemű a zene, és a dalszövegek nehezebbek, sötétebbek. A sminkjük nem annyira erős mint a sima Kote-kei -nek.
Például a kevésbé ismert Syndrome is ebbe az alstílusba tartozik.


Tehát elmondható,hogy ezeknek a kiváló zenészeknek az első célja az,hogy megdöbbentsenek,lesokkoljanak,majd magukhoz láncoljanak,mivel elérhetik azt,hogy igazán elmerülj. Persze ezen túl kell látni az első döbbeneten,befogadónak kell lenni,de képesek rengeteg erőt adni...segíteni,mankókat nyújtani a legsötétebb napokon. A sok szín,a sok energia és a különlegesség amire törekednek szerintem hihetetlen. Komolyan...ha például nem találkoztam volna a Gazette-val vagy Miyavival...nem tudom,hogy ugyan olyan lennék-e mint most.  Nem tudom mernék-e írni.. Mivel Kyo (Dir en Grey) és Ruki tanították meg nekem,hogy bármennyire is kicsi vagy ott lehetsz a nagyok között,hogy sérülhetsz,de levezetheted azt kreatív módon. Szerintem ez hatalmas dolog. Az Lm.C mindig felpörgetett,főleg ha Miyavival párosan voltak porondon,az Alice Nine elandalított,Gackt megsiratott ahogyan a Gazette is. Nem tudom,ki hogy van vele,de én büszke vagyok arra,hogy ilyen csodálatos zenét élvezhetek és hogy nem hagytam,hogy a furcsaságok kizökkentsenek.



Nos  ez egy elég szép visszatérő cikk nem gondoljátok? :"D próbálok,még ma pár dolgot hozni,hogy megmutassam mi is történt amióta eltűntem.
addig is...Bye bye~
.
Segítségemre volt: http://www.japan-trend.hu/p/visual-kei.html
http://miyavi-hun.blogspot.hu/2013/01/visual-kei-es-annak-alstilusai.html
a wikipédia és az évek és a tapasztalatok :'D









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése